Karike.com je društvena mreža koja ti nudi priliku da komuniciraš sa svojim prijateljima, upoznaš nove ljude, saznaš šta drugi misle o tebi i postaneš zvezda! Za korišćenje sajta uloguj se ili registruj! Besplatno je...
mak2008 blog

РАЗЛИКА ПОМЕЃУ ОБИЧНА НАСТИНКА И H1N1











Ве молам пренесето го ова на семејството и пријателите. Особено на луѓе со деца!





H1N1грипотне демне и треба да бидеме информирани за неговите карактеристики. Ова е споредба на симптомите на грипот со симптомите со обичната настинка.
Разлики помеѓу настинка и H1N1 Грип





Симптоми



Настинка



H1N1 грип



Висока температура



Настинката е ретко пропратена со температура.



80% од сите случаи се проследени со висока температура. Висока температура во времетраење од 3 – 4 дена се поврзува со H1N1.



Кашлање



Отсечна, продуктивна (влажна) кашлица е чест симптом на настинка



Непродуктивна, сува кашлица е карактеристична за H1N1



Болка



Настинката може да биде проследена со слаби болки на телото



H1N1е проследен со јаки болки на телото.



Затнат нос



Затнатиот нос е вообичаен симптом на настинка и обично заздравува во рок од една недела



Затнатиот нос не е карактеристичен за H1N1



Грозница



Грозницата не е карактеристична за настинката



60% од луѓето кои имаат H1N1имаат грозница



Замор



Заморот е умерен кога станува збор за настинка.



Заморот е умерен до силен кај H1N1



Кивање



Кивањето е често присутно кај настинката.



Кивањето не е карактеристично за H1N1



Ненадејни симптоми



Симпотимите на настината се развиваат во текот на неколку денови



H1N1настапува рапидно, во рок од 3-6 часа. Грипот удира јако и вклучува ненадејни симптоми како висока температура и болки.



Главоболка



Главоболката е невообичаена за настинката



Главоболката е многу чест симптом за H1N1, присутна кај 80% од случаите.



Болно грло



Болното грло е карактеристично за настинката



Болното грло не е карактеристично за H1N1



Потешкотии во дишењето



Потешкиите во дишењето се благи до умерени кај настинката



Потешкотиите во дишењето се често интензивни кај H1N1.





Единствен начин да се спречи ширењето на епидемијата е да се шири свесноста за истата.











 
Interesantno
pozitivni glasovi: 4  |  negativni glasovi: 0

Napiši komentar: