Karike.com je društvena mreža koja ti nudi priliku da komuniciraš sa svojim prijateljima, upoznaš nove ljude, saznaš šta drugi misle o tebi i postaneš zvezda! Za korišćenje sajta uloguj se ili registruj! Besplatno je...
mak2008 blog

Правилна исхрана според годините

Правилна исхрана според годините

Најчести совети за правилна исхрана од нутриционистите се: што повеќе овошје и зеленчук, риба, интрегрални житарки...Но, кои намирници ќе ги одберете – пиперка или лук, скуша или крап, јаболко или банана, во многу нешта зависи и од Вашата возраст.

АКО ИМАТЕ 20 ГОДИНИ

Цел на исхраната: да не претерувате.
Дваесетгодишниците (и малку постарите) можат да јадат сè што сакаат, но, во умерени количини. Не ја отежнувајте работата на цревата. Јадете најмногу овошје, зеленчук и интегрални житарки. Така ќе си го прочистите организмот, а кожата ќе ви биде мазна и сјајна.

Појадок:
кафе од јачмен, киви, јогурт со житарки, или Лимонада, 1 филџан чај, 3 препечени парчиња леб со мед или мармалад.

Ужина:
Свежо сезонско овошје и пакетче крекери.

Ручек:
1 чинија шпагети со домат, парче месо на скара, некој обарен зеленчук, парче интегрален леб и чаша миксирано овошје.

Ужина: 3 сливи и 1 чаша јогурт.

Вечера:
Обарен зеленчук со грашок, или грав, или чорба од ориз и риба, салата, парче интегрален леб и 1 овошка.

АКО ИМАТЕ 30 ГОДИНИ

Цел на исхраната: да се држи холестеролот под контрола, бидејќи почнува да расте. Затоа, посоодветно е да конзумирате немасна храна како риба, бело месо, зеленчук и овошје.

Појадок:
1 филџан црн чај, или 1 чаша млеко со 2 бисквити.

Ужина:
1 сезонска овошка или цедено јужно овошје.

Ручек:
1 чинија ориз со грашок или шпагети со школки и салата од свеж зеленчук и 1 овошка.

Ужина:
1 мало јаболко или 2 сливи.

Вечера:
Лосос или бранцин подготвени во мрсна хартија, без маснотии или стек од мисиркино месо печен скара, 1 чаша црно вино, јаболко или грејпфрут.

АКО ИМАТЕ 40 ГОДИНИ

Цел на исхраната: борба против слободните радикали кои почнуваат да оставаат трага на ткивата. Затоа, конзумирајте намирници кои се богати со антиоксиданси, што во иднина ќе ви биде корисно во борбата против срцеви заболувања, но и за подобра меморија.

Појадок:
1 шолја зелен чај, 1 овошен јогурт, или 3 тенки кришки препечен леб со малку мед, кафе и свежо исцеден сок.

Ужина:
3 кајсии или 1 јаболко

Ручек:
1 чинија шпагети зачинети со лук, маслиново масло и пиперка, или макарони со обарен зеленчук, или салата од домати и кромид, 2 интегрални крекера.

Ужина:
1 мала чинија шумско овошје, или црно грозје.

Вечера:
Парче свежа туна испечено на скара, или 2 хамбургери од соја со обарен карфиол, 1 интегрална земичка, 1 овошка. 
Interesantno
pozitivni glasovi: 4  |  negativni glasovi: 0

Napiši komentar: