Karike.com je društvena mreža koja ti nudi priliku da komuniciraš sa svojim prijateljima, upoznaš nove ljude, saznaš šta drugi misle o tebi i postaneš zvezda! Za korišćenje sajta uloguj se ili registruj! Besplatno je...
ikuss blog

Сакам да живеам.Не како брод што плови среде разбранувано море,препуштен на милост и немилост на бурите за кои сум свесна дека не можам да го одбегнам,но исто така знаам дека:После бура морето исфрла скапоцени бисери.

Нај битно е да умееме да се радуваме на секој миг,единствено тој се случува овде и сега и нема репризно издание,сличноста ќе постои,но повторување на истиот-никогаш.Затоа ќе уживаме,воедно ќе ги паметиме сите мигови.На убавите ќе се сеќаваме со насмевка на лицето,оние спротивните на нив-едноставно ќ е ги запаметиме со труд да не се повторат.

Вистина е -Еднаш се живее,но ако се живее приближно до правилното е предоволно.

Како ќе знаеме што е правилно и како рационално да се искористи секој миг и од истиот да почувствуваме задоволство?!

Ако сме скромни и неоптоварени со претерани желби,ќе умееме да им се радуваме на ситниците кои го склопуваат мозаикот на задоволство и среќа...Само на тој начин ќе ја почувствуваме топлината на животот.

Миговите на тага,очај-се неизбежни,но не и постојани.Со нив ќе се соочиме исто како и со среќните.Само што во овие ќе имаме простор за тага,но нема да дозволиме тука да запре се.

Надежта и поддршката од другите ке ги прифатиме и ќе се заблагодариме со пружање на помош онаму каде што е потребна.ДА ГО ПОДАРИМЕ ВИШОКОТ ОБЛЕКА, А ВО ДЛАНКАТА НА БЕЗДОМНИЦИТЕ ДА СТАВИМЕ ПО НЕКОЈА БАНКНОТА...Тоа некому ќе биде среќен миг,а нам ќе ни се разбудат радосните чувства за кои вреди да се живее..........

На крајот остануваат миговите што и онака му се изброени секому...Како на царот така и на чистачот на улици.

Ние одлучуваме како ќе го живееме секој подарен миг.Ако тоа се прави олабавено,немислеќи на богатство и власт-ние навистина живееме! 
Interesantno
pozitivni glasovi: 6  |  negativni glasovi: 0

Napiši komentar:

dexo (28)
PREDIVNO! KISS
#2, 03.02.2011 - 16:49
IIPANTERII (39)
Lepo receno Ikus :)
trebamo se radovati suncu i mesecu,travci na zemlji,susretu sa psom,mackom,puzom... a jos koliko susretu sa covekom,sa prijateljem :)

postoji nacin da se zivi sa vrlo malo novca,4,5 puta manje novca nego sto treba u gradu :)
to se moze,ima ljudi koji tako zive,a uskoro mozda i neki od nas to ostvare :))
bez briga za prezivljavanje covek se stvarno moze radovati :)
#1, 01.02.2011 - 10:15
Blagodaram mn:)
01.02.2011 - 11:10
 

Korisnik
offline
offline ikuss
Makedonija, Macedonia, BitolaBlogovi: tagovi
nema tagova
Arhiva unosa