Karike.com je društvena mreža koja ti nudi priliku da komuniciraš sa svojim prijateljima, upoznaš nove ljude, saznaš šta drugi misle o tebi i postaneš zvezda! Za korišćenje sajta uloguj se ili registruj! Besplatno je...
vld blog

nakon jedan vek resena je jedna misterija

Еден век мистерија
Меѓународен тим истражувачи ја потврди теоријата дека мистериозната Тунгуска експлозија ја предизвикал метеорит, воедно откриваат дека Санкт Петербург имал среќа што судирот не се случил 4 часа и 47 минути подоцна.  

Трагите од кисел дожд пронајдени во регионот, докажуваат дека клучот на мистеријата сепак е судирот со метеорит, теорија која со години постоеше како главна варијанта.

На 30 јуни 1908-ма година, на 10 километри од реката Тунгуска, централен Сибир, се случила експлозија со 1.000 пати поголема сила од онаа во Хирошима. Доказ за разорната моќ се двете илјади квадратни километри уништена шума, поточно 80 милиони дрвја.

Наталија Колесникова, која е дел од тимот, вели дека сличен судир од пред 66 милиони години уништил значаен дел од животот на Земјата, вклучувајќи ги и диносаурусите. И покрај тоа што брановите биле почувствувани дури до Британија, Тунгуската експлозија поминала речиси незабележана, поради Првата Светска Војна, Руската револуција и последиците од граѓанската војна.

Научниците тврдат дека доколку судирот се случил 4 часа и 47 минути подоцна, поради ротацијата на Земјата, Санкт Петербург ќе бил срамнет со земја. 

Потреб&


 
Interesantno
pozitivni glasovi: 1  |  negativni glasovi: 0

Napiši komentar: